Osem hudobných skupín zahrá na Kapelafest 2015

Written by  , Thursday, 06 August 2015

Posledný prázdninový piatok (28. augusta 2015) bude nádvorie Kežmarského hradu patriť tretiemu ročníku podtatranského festivalu hudobných skupín KAPELAFEST 2015. Tentoraz sa na pódiu od piatej popoludní predstaví až osem kapiel, z toho štyri nádejné zoskupenia z Kežmarku a okolia a štyri známe skupiny zo slovenských festivalov či rádií.


Ťahákmi tohtoročného Kapelafest budú najmä skupiny Smola a hrušky, Zlokot, Saténové ruky a Millhouse, na chrbát im však budú dýchať a vytiahnuť sa na nich budú chcieť i štyri talentované kapely z nášho regiónu.

„Prvý ročník sme postavili iba na skupinách z Kežmarku a okolia, no pre zvýšenie atraktivity podujatia sme minulý rok už siahli aj po zvučnejších menách. Tentoraz je zloženie kapiel vyrovnané, čiže štyri z regiónu a rovnaký počet profesionálnych zoskupení,“ vysvetlila riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Kežmarku Barbora Kaprálová.

Kapelafest, ktorý je určený hlavne mladému publiku, bude zároveň i bodkou za bohatým kultúrnym letom v Kežmarku. „Myslím si, že vstupné na festival, na ktorom vystúpi až osem skupín, je viac-menej iba symbolické a aj tento fakt priláka na nádvorie hradu mnoho fanúšikov kvalitnej hudby,“ dodala Kaprálová

Súčasťou festivalu bude i Kapelafest_informačný stánok Social Up. Ten bude slúžiť všetkým, ktorí túžia zužitkovať svoj akčný potenciál, a nevedia ako. Okrem možností pre osobnostný rozvoj sa návštevníci dozvedia viac o všetkých našich aktivitách Social Up, vrátane pripravovaného festivalu Be Active 2015 v Poprade.

Social Up je mládežnícke občianske združenie z Popradu. „Sme skupinka aktívnych mladých ľudí a zanietencov, ktorých ambíciou je zvýšiť kultúrnu úroveň, vzdelanosť a šíriť osvetu medzi všetkými ľuďmi formou spoločenských aktivít a interaktívnych podujatí,“ vysvetlil člen združenia Tomáš Budziňák.

Organizátorom festivalu je aj tento rok Mestské kultúrne stredisko (MsKS) v spolupráci s Múzeom v Kežmarku, mestom Kežmarok a produkčnou agentúrou Quera. Podujatie finančne podporili Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a RWE – Modrý plyn.

Vstupné

Vstupné v predpredaji je 4 €, na mieste 5 €. Lístky si záujemcovia môžu kúpiť v administratívnej budove MsKS Kežmarok na Starom trhu 47 (0904 496 442), v Kežmarskej informačnej agentúre na Hlavnom námestí 46 alebo online na www.mskskezmarok.sk.

Na KAPELAFEST 2015 vystúpia:

Headlineri

Smola a hrušky

Spišskonovoveská skupina vznikla v roku 1997. Názov skupiny je inšpirovaný príslovím „Nachytaný na hruškách“. Členov kapely spájajú kanadské žartíky, basketbal, crazy komédie, horory, párty a všadeprítomná recesia. Ovplyvnení sú punkom, reggae, alternatívou a ska.
Kapela hrá v súčasnosti v zložení: Jozef Kramár (Spoko – spev, gitara), Lukáš Pavelka (Lukino – gitara, spev), Matúš Miženko (Matušenko – trúbka,spev), Ján Miženko (Jahn – trombón, spev), Vojtech Král (Ubo Gott – basa) a Štefan Ondáš (Pišta – bicie).

Smola a hrušky vydali zatiaľ päť albumov: Jeseň 2003 (2003), Na chate (2005), Kameň Papier Nožnice (2008), Lajfka (2010) a Palec hore (2012)

Zlokot

Ocenený nováčik roka na Radio_Head Awards 2012 a nominant na album roka a Cenu kritikov za rok 2013 debutoval albumom Slowakische Idiot. Ten, zväčša oddelene, prezentuje rôzne žánre ako punk, elektroniku, rock, hip-hop či klasické disko.

Ďalší album Slowakische Genius v tucte skladieb tieto prístupy spája už do relatívne kompaktného celku. Dostal taktiež nomináciu na album roka od poslucháčov Radia_FM a kritikov v Radio_Head Awards 2014.

Zlokot nazývajú aj superskupinou, vzhľadom na to, že sa v nej zišli hudobníci z rôznych známejších kapiel. Pôsobia v nej Lyrik (Modré Hory) – rap, Erik "Losos" Horák (Noisecut) – elektronika, basgitara, Stanka Apfelová (Got Blue Balls) – gitara a Michal Lašán (Noisecut) – bicie. O Zlokote sa často hovorí ako o nadžánrovej a najoriginálnejšej slovenskej kapele.

Saténové ruky

Bratislavskú skupinu tvoria dlhoroční priatelia, ktorí sa najskôr s hudbou stretávali profesijne, alebo ako hudobní fajnšmekri. Ako to už býva, kapela sa sformovala spontánne. Jej príbeh sa začal počas silvestrovskej dovolenky v dnes už neexistujúcom penzióne Villa Aida v obci Hodruša-Hámre, kde Vlado Janček a Bebe vymysleli v rámci krátenia chvíle pár pesničiek pre ich rodiny. Medzi nimi bol prvý singel s dadaistickým textom Príbor, ktorý sa nachádza aj na debutovom albume Bozkávam.

Neskôr sa k dvojici pridal Kasko a dnes už tvoria spolu s Jožom Lipom kompletnú zostavu Saténových rúk. Štvorica hrá podľa ich slov primitive rock a s nadhľadom hovorí o svojej hudbe ako o „nesprávnej odpovedi na britpop a správnej odpovedi na slovenský pop a český underground“. Na albume Bozkávam je 14 skladieb, medzi nimi aj hit Kde mám bundu?, skladba Fúzy, Spleen, DušaN či Prostredsong. Album koprodukoval spolu s Kaskom spevák, hudobník a hudobný producent Tomáš Sloboda (Le Payaco, Sounds Like This).

Millhouse

Štvorčlenná alter-stoner-rocková kapela je na scéne od roku 2007. Kapela zaujala už v projekte Rádia_FM zvanom Demovnica_FM so singlom Mangy Wolf. Ich ďalší singel Superhero sa dokonca objavil na kompilácii Demovnica naostro.

Bratislavská Skupina má na svojom konte EP Alea Iacta Est, ktoré vydala netradične na USB kľúči. V roku 2014 vydala už pod hlavičkou go2stage debutový album Event Horizon, ktorý obsahuje 12 skladieb. Dvakrát reprezentovala Slovensko na medzinárodnej súťaži kapiel Emergenza. Millhouse si tiež zahrali okrem rôznych klubových koncertov aj na medzinárodných hudobných festivaloch ako sú Pohoda, Waves, či Cinematik.

Regionálne kapely:

The Kowal Chicks

Pestrá hudobná tvorba rockovej skupiny, zloženej z hudobníkov z Popradu a Spišskej Belej, obsahuje prvky folku, swingu, bluesu, reagge, punku i alternatívy. To všetko je odeté do svojskej poetiky slovenských textov. Štvorica mladých hudobníkov má snahu nadviazať na česko-slovenskú bigbeatovú tradíciu.

The Kowal Chicks hrajú v zložení: Samuel Kovalčík (spev, gitara), Lukáš Kovalčík (gitara, sprievodný spev), Jozef Pivovarník (bicie) a Jozef Heldák (basgitara, sprievodný spev). V tejto zostave funguje kapela od júla 2014 a práve dokončuje nahrávanie svojho prvého albumu.

Wolfage

Mladá kapela pochádza z Kežmarku a v súčasnom zložení hráva od januára tohto roku: Kristián Majer (basová gitara, spev), Matej Pojedinec (sólová gitara), Matej Sedlák (rytmická gitara), Filip Vojtech (bicie). Wolfage hrá metal, všetky skladby sú ich vlastná tvorba. V repertoári má kežmarská skupina okrem iných aj piesne: Revolution, Sixteen Souls či Power of the Wolves.

Dr. Feelgood rb.

Podtatranská zostava vznikla na počesť rovnomennej oldschool britskej blues-rockovej kapely, ktorej korene siahajú do roku 1971. S cieľom oživiť túto starú blues-rockovú muziku prišiel v decembri 2008 v Poprade bubeník Štefan Karel. Pôvodne oslovil basgitaristu „Stanleyho“ Sedláka (ex Collegium SDS) a do partie pribudol aj Edo Duda, uznávaný popradský muzikant, hlavne v 80. a 90. rokoch. Spolu vytvorili základ skupiny. V roku 2010 sa k zostave pripojil kežmarský gitarista Karol Duchoň, ktorý pôsobí aj v starej punkrockovej kapele z 90. rokov Poopičný stav.
V ich hudobnom prejave cítiť najmä, že ich baví a inšpiruje aj muzika Erica Claptona, Rolling Stones, Deep Purple alebo Petra Greena. Hudba je ladená hlavne do bluesového a miestami hard-rockového žánru.

Antimora

Kapela z Ľubice má troch členov a na svojej FB stránke majú napísané: „Hráme to, čo nás baví a hádam sa náš štýl dá prirovnať ku grunge. Fungujeme asi už od leta 2014. Viac info sa na našich koncertoch.“

Last modified on Thursday, 06 August 2015

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Featured Listings

Virtual Guide