V Kežmarku opäť ožijú európske remeslá

, Thursday, 02 July 2015

V podtatranskom meste Kežmarok sa v júli uskutoční už 25. ročník festivalu Európske ľudové remeslo (EĽRO). Počas druhého júlového víkendu budú môcť návštevníci vidieť prácu takmer dvoch stoviek remeselníkov a vystúpenie približne 800 účinkujúcich z rôznych krajín Európy.

„Jubilejný 25. ročník festivalu Európske ľudové remeslo bude venovaný remeslám spracujúcich textil, predovšetkým súkenníkom. Textil má v našom meste veľkú tradíciu. V minulosti u nás pôsobila spoločnosť Tatraľan, ktorá bola nasledovníkom prvej priemyselnej ľanárskej továrne nielen na území Slovenska, ale aj na území bývalého Uhorska a patrila medzi najstaršie textilné továrne na Slovensku,“ priblížil zameranie festivalu Ján Ferenčák, riaditeľ festivalu EĽRO a primátor mesta Kežmarok.

Súčasťou festivalu bude aj parný vlak či divadelné predstavenia na kežmarskom hrade.

Vstupné na festival

Novinkou jubilejného ročníka bude zmena systému vstupeniek. Návštevník dostane pred vstupom do areálu v pokladniach identifikačný náramok, ktorý ho bude oprávňovať nielen na jeden vstup. „V tomto roku budú vstupenky na jeden deň, resp. na tri dni. Ceny vstupeniek ostávajú nezmenené, v predpredaji stojí jednodňová vstupenka 3 Eurá,“ doplnil Ferenčák.

Vstupenky na festival EĽRO sa dajú kúpiť nielen v kežmarskom kníhkupectve alterego či v informačných strediskách v Kežmarku, Poprade a Spišskej Novej Vsi, ale prvýkrát aj v sieti Ticketportal.

Program festivalu

Počas troch dní vystúpi na štyroch pódiách viac než 20 folklórnych súborov zo Slovenska, okolitých štátov, ale aj zo Srbska, Bulharska, Čiernej Hory či Talianska. Ťahákom bude aj vystúpenie tanečnej skupiny MERLiN s tradičnými írskymi tancami. Večerný program bude v piatok patriť Adamovi Ďuricovi a skupine Modus, v sobotu sa návštevníkom predstaví Samuel Tomeček & Milujem Slovensko Band a posledným hudobným hosťom bude DESMOD.

Súčasťou sobotňajšieho programu bude aj súťaž 5 proti 5 s Andrejom Bičanom, pričom víťazná rodina bude mať zaručené miesto v televíznej verzii súťaže.

V priestoroch kežmarského hradu budú ukážky historického šermu či historickej hudby, veštica, bylinkárka, sokoliari či každoročná rozprávka pre deti a večerné Krvavé dejiny. Novinkou bude módna prehliadka dobových odevov a šiat. Poľka Maria Molenda predstaví na hrade prierez obliekania od gotiky až po súčasnosť. Súčasťou prehliadky budú aj tvorivé dielne.

Návštevníci festivalu sa budú môcť naň v sobotu dostať aj historickým parným vlakom, ktorý bude tento rok premávať medzi Svitom, Popradom a Kežmarkom.

V meste Kežmarok sa najväčší festival svojho druhu v Európe koná už od roku 1991. Počas troch dní ho navštívi takmer 50-tisíc ľudí nielen zo Slovenska, ktorí uvidia remeselníkov spracujúcich textil, drevo, kov, sklo či hlinu.

Fotografie z minulého ročníka

Last modified on Thursday, 02 July 2015

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Featured Listings

Virtual Guide