Filmový Febiofest prvýkrát v kežmarskom kine Iskra

Written by  , Tuesday, 01 April 2014

Kino Iskra v Kežmarku zažije štyri festivalové dni. Od piatku 11. do pondelka 14. apríla sa stane jedným z dejísk regionálnej časti 21. medzinárodného filmového festivalu Febiofest 2014 a prvý raz sa tak pripojí ku kinám Trnave, Trenčínu, Banskej Bystrici, Košiciam, Prešovu, Marinu a Prievidzi, ktoré spomínané prestížne podujatie organizujú už po niekoľký raz.

Hlavným organizátorom Febiofestu na Slovensku je Asociácia slovenských filmových klubov spolu so Slovenským filmovým ústavom, podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond. Hlavná časť festivalu sa konala v závere marca v Bratislave, hneď potom sa vybral do ďalších ôsmich slovenských miest.

Pravidelní i občasní návštevníci kežmarského filmového klubu Iskra čakajú štyri bohaté filmové večery, ktoré prinesú päť celovečerných hraných filmov, dva dokumenty a pásmo víťazných snímok súťaže krátkych filmov krajín V4 a Ukrajiny.

Febiofest v Kežmarku odštartuje v piatok 11. apríla o 17.00 h poľsko-českým dokumentárnym filmom Návrat Agnieszky H., portrétom známej režisérky Agnieszky Holland, ktorá zažila búrlivý rok 1968 v Prahe ako študentka tamojšej FAMU. Spomínaná filmárka tak o to ľahšie mohla pristúpiť k téme upálenia Jana Palacha v januári 1969 a následných udalostí, ktoré zmapovala vo svojom najnovšom filme Horiaci ker. Úspešnú snímku, ktorá získala 11 Českých levov, vrátane toho za najlepší film, si diváci pozrú v rovnaký deň o 19.00 h.

Sobotný program sa začína o 18.00 h spomínaným výberom víťazných snímok Súťaže krátkych filmov V4, ktorá bola vyhodnotená na Febiofeste v Bratislave. Kežmarskí diváci v približne hodinovom pásme uvidia víťazný hraný film maďarského režiséra Barnabáša Tótha Môj sprievodca, animovaný poľský film Ziegenort režiséra Tomasza Popakula, ktorý získal Zvláštne uznanie poroty, a ďalšiu poľskú hranú snímku Mazurek Julie Kolberger, ktorá si z Bratislavy odniesla Cenu divákov. Hneď po víťazných krátkych filmoch bude nasledovať svojrázna a nevšedná komédia známeho režiséra Wesa Andersona Grandhotel Budapešť, v ktorej účinkujú viaceré hviezdy svetového filmu.

Festivalová nedeľa bude v znamení science fiction. Milovníci tohto filmového žánru, ale nielen oni, si určite vychutnajú o 17.00 h sovietsku sci-fi klasiku ukrajinského režiséra Konstantina Lopušanského Listy mŕtveho a o dve hodiny neskôr absolútnu legendu spomedzi vedecko-fantastických filmových diel – filozofickú filmovú operu Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírna odysea.

Febiofest v Kežmarku uzavrú v pondelok 14. apríla dva české filmy. Prvým z nich bude o 17.00 h dokument Bohdana Bláhovca Show!, prekvapivo intímny portrét podnikateľského sna s obludnými kontúrami, o siedmej večer diváci uvidia psychologickú drámu režiséra Zdeňka Tyca Ako nikdy o troch ľuďoch, ktorí vedú márny boj so smrťou, ale aj sami so sebou a súčasne medzi sebou.

Vstupné na každý film z festivalového programu je 2 eurá s platným klubovým preukazom a 3,50 € bez neho (v sobotu diváci zaplatia vstupné za krátke snímky a hlavný film iba raz). Návštevníci premiérového kežmarského Febiofestu sa okrem výnimočnej festivalovej atmosféry môžu tešiť aj na improvizovanú kaviareň v priestoroch kina, v ktorej sa budú môcť medzi jednotlivými premietaniami občerstviť.

Program Febiofest 2014 v Kežmarku

piatok 11. apríla

17.00 Návrat Agnieszky H. (dokument, r. Krystyna Krauze, Jacek Petrycki, 2013, Poľsko/Česko, 77 min)
19.00 Horiaci ker (dráma, r. Agnieszka Holland, 2013, Česko, 206 min)

sobota 12. apríla

18.00 Grandhotel Budapešť (komédia, r. Wes Anderson, 2014, V. Británia/Nemecko, 100 min)
+ Súťaž krátkych filmov krajín V4 – ocenené filmy

Upozornenie: Grandhotel Budapešť bude uvedený po pásme ocenených filmov, takže začiatok filmu bude posunutý podľa minutáže krátkych snímok.

nedeľa 13. apríla

17.00 Listy mŕtveho (sci-fi dráma, r. Konstantin Lopušanskij, 1986, ZSSR, 85 min)
19.00 2001: Vesmírna odysea (sci-fi, r. Stanley Kubrick, 1968, V. Británia/USA, 147 min)

pondelok 14. apríla

17.00 Show! (dokument, r. Bohdan Bláhovec, 2013, Česko, 68 min)
19.00 Ako nikdy (psychologická drama, r. Zdeněk Tyc, 2013, Česko/Slovensko, 93 min)

Last modified on Tuesday, 01 April 2014

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Featured Listings

Virtual Guide