Príďte si pozrieť vynikajúce dokumenty

Written by  , Wednesday, 08 January 2014

Filmový klub Iskra v rámci projektu Premietaj aj ty pozýva na premietania filmov z medzinárodného festivalu dokumentov Jeden svet, ktoré sa uskutočnia vo štvrtok 9., 23. a 30. januára v podkrovných priestoroch Kežmarskej reštaurácie na Hradnom námestí 33 v Kežmarku (v blízkosti hradu).

VSTUP VOĽNÝ!

Vo štvrtok 9. januára uvidíte:

BIELORUSKÝ SEN

Réžia: Jekaterina Kibalčič
Rusko, 2011, 55 min, rusky so slovenskými titulkami

Je príbehom mladého človeka z Minska, ktorý väčšinu svojho života prežil v krajine riadenej diktátorom. Na pozadí sfalšovaných volieb, brutálnych represií a vážnej ekonomickej krízy film približuje, ako stále viac ľudí v „najstabilnejšej" postsovietskej krajine začína žiadať zmenu. Je to príbeh o tom, ako režim môže zničiť človeka, ale aj ako si človek vie nájsť svoju vlastnú slobodu v štáte, ktorý má nad ním absolútnu moc. Bieloruský sen je prvý nezávislý dokumentárny film, ktorý sleduje udalosti v Bielorusku po prezidentských voľbách v roku 2010.

SPRAVODLIVOSŤ PRE SERGEJA

Réžia: Hans Hermans, Martin Maat
Holandsko, 2011, 62 min, rusky s českými titulkami

Súčasné Rusko čelí mnohým problémom. Jedným z nich je korupcia, ktorá sa ako mor šíri naprieč štátnou správou a úradmi. Aj napriek tomu sa stále nájde množstvo ľudí, ktorým nie je otrasná situácia ľahostajná. Medzi takých občanov patril daňový právnik Sergej Magnitskij. Pri svojej práci odhalil najväčší daňový únik v histórii Ruska. Keď celú vec nahlásil na príslušných úradoch, čakala ho prekvapivá reakcia. Namiesto vyšetrovania daňového úniku bol prevezený do nápravného zariadenia, v ktorom v novembri 2009 vo veľkých bolestiach zomrel. Investigatívny dokument rok po jeho smrti skladá z výpovedí spolupracovníkov, priateľov, rodiny a aktivistov šokujúci príbeh muža, ktorý zaplatil najvyššiu cenu za to, že chcel upozorniť na nespravodlivosť, ktorá sa v jeho vlasti deje. Napriek tomu že všetky dôkazy svedčia tomu, že bol po celý rok vystavený týraniu a išlo tak o „pomalú vraždu", ako prípad nazvali zahraničné médiá, ruským úradom sa žiadneho vinníka odhaliť nepodarilo.

Vo štvrtok 23. januára o 19.00 h uvidíte:

ZAKÁZANÉ HLASY

Réžia: Barbara Miller
Švajčiarsko, 2012, 96 min, slovenské titulky

Ich hlasy sú potlačované, zakázané a cenzurované. Svetoznáme blogerky Yoani Sánchez, Zeng Jinyan a Farnaz Seifi sa diktátorských režimov vo svojich krajinách neboja. Tieto nebojácne ženy patria k novej generácii moderných rebelov. Na Kube, v Číne a Iráne ich blogy otriasajú základmi štátneho monopolu na informácie, no zároveň vystavujú ich autorky veľkému riziku. Film Zakázané hlasy sprevádza tieto mladé rebelky na ich nebezpečnej ceste a sleduje ich používanie sociálnych médií ako Facebook, YouTube a Twitter aby upozorňovali a bojovali proti porušovaniu ľudských práv a slobody prejavu vo svojich krajinách. Časopis TIME ich zaradil medzi svetovo najvplyvnejšie osobnosti. Na základe ich očitých svedectiev a tajných záberov vzdáva film Zakázané hlasy česť ich odvážnemu boju.

Vo štvrtok 30. januára o 19.00 h uvidíte:

NOVÝ SVET

Réžia: Jaan Tootsen
Estónsko, 2011, 59 min, české titulky

Rovnako ako väčšine európskych metropol, aj estónskemu Tallinnu vládnu autá. Keď bola v roku 2006 otvorená vo štvrti Nový Svet ďalšia cesta určená výlučne autám, došla skupine miestnych obyvateľov trpezlivosť. Po usporiadaní protestu, pri ktorom v respirátoroch a plynových maskách bránili slávnostnému sprievodu pri otvorení tejto cesty, sa cykloaktivista Erko a študent architektúry Marten spoločne s priateľmi rozhodli založiť Spoločnosť Nový Svet. Náplňou ich práce sa stali najrôznejšie aktivity obmedzujúce automobilovú dopravu v ich štvrti, ako napríklad sprejovanie falošných prechodov pre chodcov. Nápady, ako zmeniť svoju štvrť k lepšiemu, urobiť z nej príjemné a zdravšie miesto pre život a zamedziť diktátu automobilovej dopravy, sa rozhodli predniesť aj starostovi a mestským úradníkom. Snímka o aktivitách skupiny mladých Estóncov, ktorí svojimi akciami inšpirovali množstvo ďalších ľudí v rôznych častiach krajiny, približuje nezastupiteľnú rolu občianskeho aktivizmu v súčasnej spoločnosti.

TELO A DUŠA

Réžia: Matthieu Bron
Mozambik, 2011, 54 min, slovenské titulky

Film Telo a duša rozpráva inšpirujúce príbehy troch mladých Mozambičanov s fyzickým postihnutím, ktorí žijú na predmestí hlavného mesta Maputo. Viktória prenáša sebaúctu, ktorú získala vzdelaním, na ďalšie ženy s postihnutím zorganizovaním módnej prehliadky; Mariana využíva svoju sociálnu energiu na vytváranie užitočných priateľstiev a prekonávanie architektonických bariér mesta a Vasco neformálne podniká ako opravár obuvi. Film získal niekoľko medzinárodných ocenení. Film Body&Soul premietame na festivale v rámci európskeho projektu o. z. eRko End Exclusion. Jeho cieľom je propagovať inklúziu ľudí s postihnutím v rozvojových krajinách.

Media

Last modified on Thursday, 30 January 2014

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Featured Listings

Virtual Guide